Fotowoltaika a zwrot z inwestycji

Fotowoltaika a zwrot z inwestycji

Polski rynek odnawialnych źródeł energii, bezapelacyjnie podbija w ostatnich latach fotowoltaika. Szybki zwrot z inwestycji, oraz inne zalety wynikające z montażu paneli budzą spore zainteresowanie nie tylko w przypadku inwestorów, ale również właścicieli domów prywatnych. Pozornie montaż paneli fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych jest wydatkiem dość mocno obciążającym domowy budżet. Jednak biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu inwestycja nie tylko szybko się zwraca, ale również pozwala sporo zaoszczędzić. W poniższym poradniku odpowiadamy na pytania, jak bardzo opłacalna jest fotowoltaika i jak szybko poniesione koszty zaczną się zwracać.

Zwrot z instalacji fotowoltaicznej, od czego zależy?

Obliczając zwrot z montażu paneli fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Wśród zależności można wyróżnić dwie grupy.

 1. Pierwsza grupa – w tym przypadku należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty, jakie zostaną poniesione.
 2. Druga grupa – zalicza się wszystkie pozostałe czynniki (ulgi i uwarunkowania, na które osoba decydująca się na montaż paneli, nie ma żadnego wpływu).

Obliczając łączny koszt instalacji paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę:

 • koszt zakupu instalacji oraz osprzętu niezbędnego do prawidłowego działania instalacji.
 • koszt montażu systemu,
 • koszty okresowych przeglądów i konserwacji,
 • koszty związane z opłaceniem rachunków za energię elektryczną.
 • kształt i typ nachylenia dachu – uważa się, że najwyższą skuteczność osiągają panele fotowoltaiczne montowane na dachach skierowanych na południe, z kątem nachylenia 30-35 stopni,
 • zacienienie dachu,
 • spadek efektywności wynikający z eksploatacji instalacji,
 • sposób finansowania montażu paneli fotowoltaicznych.
 • zmiana wysokości opłat za prąd – im wyższe ceny, tym szybszy zwrot z inwestycji.
fotowoltaika
Fotowoltaika a zwrot z inwestycji

 

Ekspert firmy Alians OZE zaznacza, iż rok 2021 wyróżnia się sporym wzrostem kosztów za energię elektryczną, co w dużej mierze związane jest z opłatą mocową. Nastąpiły również podwyżki w taryfach dystrybucyjnych, a także podwyższenie kosztów energii czynnej. Podwyżki, z którymi mamy do czynienia głównie uderzyły w firmy. Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że realny wzrost kosztu energii elektrycznej sięga od 17 do 20 procent.

Szacuje się, że klient indywidualny posiadający w swoim domu instalację o mocy 5kWp o wartości 25 tys, w ciągu roku zaoszczędzi nawet około 3 tyś. zł na zużyciu energii, oraz od 4 do 8 tys zł jednorazowo na uldze termoizolacyjnej (zależne jest od progu podatkowego). Właściciele posiadający instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp, o wartości 45 tys. zł zaoszczędzi około 6 tys. zł w ciągu roku, a także jednorazowo, dzięki uldze od 7 do 14 tys zł.

Ulgi podatkowe a zwrot z instalacji fotowoltaiki

Dzięki uldze termoizolacyjnej koszty montażu paneli PV można odliczyć od kwoty dochodów za dany rok. By jednak to zrobić, trzeba spełnić określone warunki. Kwota maksymalna odliczenia to 53 000 zł, liczona na każdego współwłaściciela budynku. Koniecznie należy wspomnieć również o rządowym programie dopłat z tytułu “Mój Prąd” (o tym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów “Dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych” .

Po jakim czasie zwróci się inwestycja?

By obliczyć przybliżony czas zwrotu z inwestycji, najlepiej skorzystać ze specjalnego kalkulatora fotowoltaicznego. Takie działanie najlepiej oddać w ręce specjalistów, którzy w sposób profesjonalny zajmą się tym tematem, uwzględniając wszystkie koszty i uwarunkowania, wymienione powyżej.

Własna instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się w bardzo krótkim czasie. Jeżeli do jej montażu podejdziemy w sposób profesjonalny, wybierając odpowiednią firmę, która nie tylko zajmie się montażem, ale również wybierze dla nas najlepiej opłacalne możliwości. Okres zwrotu może oscylować w granicach nawet 5-7 lat, jednak jest to zależne od wielu zmiennych, jakie mają wpływ na opłacalność takiej inwestycji.

Podsumowanie

Czy fotowoltaika jest zatem opłacalna? Śmiało można powiedzieć, że tak. Czas zwrotu z inwestycji jest jednak zależny od kilku ważnych czynników, które omówiliśmy powyżej. Biorąc jednak pod uwagę wzrost kosztów energii elektrycznej, fotowoltaika jest zdecydowanie najbardziej przyszłościową i opłacalną inwestycją.