Panele fotowoltaiczne a ekologia – Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne a ekologia – Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne a ekologia

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce, ich montaż jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, które na przestrzeni lat pozwalają sporo zaoszczędzić. Wytwarzają energię ze słońca, nie potrzebując przy tym żadnych surowców jak np. węgla. Wytwarzają energię elektryczną, za przyczyną tylko promieni słonecznych. Nie emitują przy tym dwutlenku węgla, co sprawia, że są w pełni bezpieczne dla ekologii.

W trakcie całego cyklu pracy, panele fotowoltaiczne nie wytwarzają odpadów. Z odpadami mamy tylko do czynienia w trakcie ich wytwarzania i złomowania. Żywotność paneli fotowoltaicznych to około 30 lat.

Jak działają instalacja fotowoltaiczna?

Przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną odbywa się za pomocą specjalnie zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna to specjalne moduły zbudowanych z ogniw i połączonych szeregowo w ramie. Ogniwa to niewielkiej wielkości kwadraciki, gdzie w ciągu dnia zachodzi efekt fotowoltaiczny, który oparty jest na fizyce kwantowej. Jak to działa? Promieniowanie słoneczne składa się z fotonów, padają na powierzchnię ogniwa, które z kolei składają się z przewodnika, np. krzemu. Ogniwa inicjują przepływ ładunków pomiędzy jego warstwami, a to z kolei daje efekt przepływu elektronów, czyli mówiąc bardzo prosto – wytwarzany jest prąd.

Panele fotowoltaiczne a dwutlenek węgla

O ile podczas całego okresu eksploatacji panele fotowoltaiczne nie produkują CO2, dwutlenek węgla wytwarzany jest podczas ich produkcji, jednak są to ilości stosunkowo niewielkie, a sam mechanizm bardzo szybko go spłaca w trakcie swojego działania. Z tego względu, możemy spotkać się z określeniem, iż są to urządzenia niskoemisyjne.

Montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu pozwala więc ograniczyć ilość dwutlenku węgla przedostającego się do atmosfery. Budynek wyposażony właśnie w taką instalację, czerpie energię tylko z naturalnych źródeł, co sprawia, że może ograniczyć emisję CO2 do całkowitego minimum.

Cicha praca paneli fotowoltaicznych

Kolejną z zalet paneli fotowoltaicznych jest ich cicha praca, podczas eksploatacji nie wytwarzają dźwięku. Jest to ogromna zaleta, gdyż hałas jest niekorzystny nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego. Dźwięk słyszany jest tylko za przyczyną pracy wentylatora, który ma za zadanie chłodzenie inwertera solarnego. Poziom wytwarzanego hałasu nie przekracza jednak 45 dB, w odległości 1m. Ma on również charakter punktowy, dzięki czemu nie rozchodzi się w dużej odległości od samej instalacji fotowoltaicznej.

panele fotowoltaiczne na gruncie

Ekologia a ekonomia – Czy mogą iść w parze?

Okazuje się, że tak! Sceptycy twierdzą, iż montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu to droga inwestycja. Warto jednak zastanowić się nad faktem ile realnie można zaoszczędzić na przestrzeni lat, decydując się na jednorazowy wydatek. Jak to wygląda w praktyce?

Jednorazowy wydatek na instalację paneli fotowoltaicznych to koszt od 20 do 35 tysięcy złotych, trzeba jednak zaznaczyć, iż na realizację takiego planu przyznawane są dotacje, o których pisaliśmy w jednym z naszych poradników:

Jeśli wybierzemy fotowoltaikę, jesteśmy w stanie zaoszczędzić w ciągu roku aż 1500 zł, jeżeli zdecydujemy się na fotowoltaikę o mocy 3 kW i nawet 5000 zł w przypadku mocy 5 kW. Można więc kalkulować, iż całkowity zwrot inwestycji nastąpi już po około 8 latach!

Czym sugerować się przed wyborem instalacji?

Przed wyborem instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na:

  • zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną oraz opłaty za energię elektryczną w roku ubiegłym. Takie działania pozwalają na obliczenie mocy paneli fotowoltaicznych;
  • dodatkowe sprzęty elektryczne, wymagające zasilania;
  • konsultację ze specjalistom, który profesjonalnie oszacuje odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne są więc bez wątpienia jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Korzyści płynących z ich instalacji jest sporo, jednak jedną z najważniejszych jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Panele fotowoltaiczne są więc ekologiczne i w pełni bezpieczne dla ekologii i naszego zdrowia.